Balónovník veľkokvetý

Balonovec velkokvětný, Platycodon Grandiflorus L., –

VýskytBalónovník veľkokvetý je druh trvalých kvitnúcich rastlín z rodiny Campanulaceae a jediný člen rodu Lantana (z gréckeho πλατυκώδων, čo znamenáširoký zvon). Tento druh je známy čínsky zvonček. Pôvodom je z juhovýchodnej Ázie (Čína, Kórea, Japonsko a východná Sibír) a mábalonovnik-velkokvety-1471_jpg_290x600_q85 veľké modré kvety (aj biele a ružové kvety).a, ktorá je odolná voči zime. Je vhodná do skalky i do záhonov. Dorastá do výšky asi 30 cm. Rastlinu v záhrade ohrozujú slimáky.

Kvitne: Od júna do augusta, kvety sú modré až purpurové. Je to viacročná rastlin

Uplatnenie: Koreň tohto druhu (Radix platycodi) je používaný pri terapii kašľa a prechladnutia. VKórei je rastlina známa ako Dora a používajú sa buď ako sušené alebo čerstvé, je populárnou zložkou šalátov a tradičnej kuchyne. Zvonček čínsky sa používa v tradičnej čínskej medicíne.

Zaujímavosť: V Kórei biely čínsky zvonček sa vyskytuje v ľudových piesňach. V Japonsku je pentagram niekedy nazývaný aj balonovnik-velkokvety-1470_jpg_290x600_q85 zvončeková pečať a kvet balónovníka bol symbolom Onmyoryo (Onmyo Ryo) – dohľad nad tvorbou kalendára, astronómiou a veštením – taoistická geomantia – veštenie zo značiek nakreslených na zemi; využívalo sa napríklad pri vyhľadávaní správnych miest pre stavby a pre hroby.

Aplikácia bylinky balónovník veľkokvetý je v detoxikačných náplastiach na stránke Detox Patch.