Artičoka zeleninová

Artičok zeleninový, Cynara scolymus L., –

Výskyt: Pravlasťou artičoky je severná Afrika. Do južnej Európy, kde sa dnes najviac pestuje, sa articoka-zeleninova-1687_jpg_290x600_q85 articoka-zeleninova-1688_jpg_290x600_q85dostala pravdepodobne prostredníctvom Arabov už v 8. storočí.Artičoky sú obľúbenou zeleninou v oblasti Stredomoria.Artičoka je mohutná, trváca rastlina s rozvetvenou, až 160 cm vysokou stonkou. Listy sú kopijovité, ostnaté. Na konci stoniek sa diferencujú mohutné, dekoratívne úbory modrofialových kvetov. Artičoky sú citlivé na mráz, preto sa ich odporúča na zimu prikryť, alebo ich v jeseni vykopať a nechať prezimovať v tmavej, chladnej miestnosti.

Kvitnú: V júli – auguste; plodom je nažka s chocholčekom.

Uplatnenie: Drogou sú usušené listy, ktoré sa zbierajú v období plného kvitnutia a korene, ktoré sa vykopávajú v jesennom období. Sušia sa pri teplotách do 40 stupňov Celzia. Koreňová aj listová droga obsahuje predovšetkým cynarín, triesloviny, flavonoidy, inulín, sliz, organické kyseliny a vitamíny A a B. Na terapeutické účely sa používajú aj listy a korene príbuzného druhu – artičoky kardovej (Cynara cardunculus L.). V súčasnosti sa artičoka pestuje a konzumuje predovšetkým pre svoje priaznivé účinky pri ochoreniach pečene a žlčníka. Artičoka znižuje aj hladinu krvných tukov, hlavne cholesterolu. Okrem celkového metabolického účinku je známy aj jeho priaznivý vplyv pri cukrovke a alergiách. Niektoré zdroje uvádzajú aj pozitívny vplyv na alergie, aj rôzne ekzémy. Podporuje produkciu tráviacich enzýmov. Jedia sa dužinaté listene a kvetné lôžka. Dokonale očistené, sa upravujú rôznym spôsobom, najčastejšie ako šalát s citrónom a olejom.

Zaujímavosť: V starovekom Grécku a Ríme sa jedla varená s pikantnými omáčkami. Ako lahôdková zelenina sa v stredoveku podávala na šľachtických hostinách.

Aplikácia listov a koreňa Artičoky zeleninovej sa v súčasnosti v portfóliu ponúkaných výrobkov na stránkach Slniečková nenachádza. Pozrite prosím na bylinky Cesnak kuchynský, Achyrant,Čakanka obyčajná a ďalšie, u ktorých nájdete podobné vlastnosti ako u Vami hľadanej bylinky. V prípade, že máte záujem vzájomne konzultovať, napíšte nám cez kontaktný formulár. Určite Vám s radosťou a v krátkom čase pomôžeme.