Arónia čierna (temnoplodec čierny)

Temnoplodec černoplodý, Aronia melanocarpa Michx., –

Výskyt: Sú známe dva druhy listnatých krov z čeľade Rosaceae, pochádza z východnej časti Severnej Ameriky. Zvyčajne ich nájdeme vo vlhkých lesoch a močiaroch. Sú odolné voči suchu, hmyzu, znečisteniu a chorobám. Arónie sú svojimi plodmi podobné jarabine a u nás sa pestujú aronia-cierna-temnoplodec-cierny-603_jpg_290x600_q85 aronia-cierna-temnoplodec-cierny-1209_jpg_290x600_q85tri druhy: Arónia melanocarpa(temnoplodec čierny), Aronia arbutifolia (temnoplodec planikolistý) a Aronia prunifolia (temnoplodec čerešňolistý). Z hľadiska využitia plodov je asi najlepšia A. melanocarpa.

Uplatnenie: Šťava z týchto plodov je zvieravá, nie sladká, ale s vysokým obsahom vitamínu C a antioxidantov. Bobule môžu byť použité na výrobu vína alebo džemu. Arónia sa tiež používa ako príchuť alebo farbivo pre nápoje, jogurty a tiež ako bylinný čaj. Bohatý obsah antioxidantov môže byť prospešný (diétne a preventívne) na zníženie rizika ochorenia spôsobené oxidačným stresom. Predbežné vedecké výsledky ukazujú výhody arónie, presnejšie antokyanov, ktoré pôsobia na kolorektálny karcinóm, kardiovaskulárne choroby, chronický zápal, poruchy žalúdočnej sliznice (žalúdočný vred), zápal oka (uveitída) a zlyhania pečene. Analýza antokyanov ukázala, že chemické látky obsahujú cyanidin-3-galactoside, epicatechin, kyselinu kávovú, quercetin, delfinidín, petunidin, pelargonidin, peonidin a malvidin. Všetky prvky patria do flavonoidových kategórii fenolových antioxidantov. Bioflavonoidy podporujú pôsobenie vitamínu C a pôsobí s ním často synergicky. Prírodná šťava a plody arónie sa odporúčajú ako terapeutický prostriedok pri arteroskleróze, vysokom krvnom tlaku a anacidných gastritídach. Je overené, že šťava znižuje hladinu cholesterolu v krvi chorých na aterosklerózu.

Zaujímavosť: Plody vydržia dlho na strome zrelé, bez toho aby sa kazili, takže ich môžeme zbierať postupne a konzumovať ich vždy čerstvé. Niekedy nás ale môžu predbehnúť vtáci, preto je rozumné na toto období prekryť ker sieťovinou (hoci rozdeliť sa o úrodu s operencami je celkom fér).

Aplikácia bylinky arónia čierna je v dúhovom elixíreFructavit.