Arnika horská

Arnika horská, Arnica montana L., Vredová zelina (závratový koreň, prha kozia)

Výskyt: Arnika uprednostňuje kyslé a vlhké horské lúky, rúbaniská a všeobecné zárasty s rašelinníkmi. U nás sa uvádza len v ČR, najmä vo výškach 1000 m až 1500 m, kde je úplnearnika-horska-1208_jpg_290x600_q85chránená. Na trh sa droga dostáva z divorastúcich rastlín z Bavorska, severného Talianska a Balkánu. V slovenských podmienkach rastie len podruh Arniky tzv. ssp montana. Zámeny rastlinky pri zbere sú priam obrovské – podobá sa jej celý rad astrovitých rastlín a pre raritný výskyt sú zámeny často špekulatívne.

Zber: Jednotlivé úbory sa odtrhávajú celé tesne pod kvetným lôžkom v mesiacoch jún až august. Suší sa rýchlo v tenkých vrstvách, nesmie sa stláčať. Rovnaké obdobie zberu ako aj manipulácia platí pre vňať. Podzemky s koreňmi sa vykopávajú na jeseň (september – október) a rýchlo sa sušia v tieni umelým teplom do 40oC.

Uplatnenie: Arnika sa odporúča na príznaky krehkých podkožných vlásočníc (podliatiny a bodkovité krvné výrony), na úpaly (nie rozsiahle popáleniny). Okrem toho sa používa na opuchliny, pri zlomeninách, reumatických svalových a kĺbových ťažkostiach i pri chronickej arnika-horska-1207_jpg_290x600_q85 venóznej insuficiencii (patria sem všetky chorobné stavy, pri ktorých vzniká venózna hypertenzia v povrchovom žilovom systéme), ako aj pri zápale sliznice v ústach a nosohltane i na terapiu uštipnutia hmyzom.

Upozornenie: Prípravky sú na interné aplikácie veľmi nebezpečné pre deti! Nesmie sa používať počas gravidity – môže vyvolať maternicové kontrakcie a tie môžu mať nečakaný efekt na plod. Arnika horská je odporučená len na vonkajšie použitie. Pri dlhšom používaní sa môžu na koži objaviť pľuzgieriky až ekzémy. Vnútorné použitie bylinky pri nesprávnom dávkovaní môže vyvolať bolesti brucha a hlavy a poruchy krvného obehu.

Aplikáciu bylinky arnika horská nájdete v tinktúreArnika.