Achyrant

Achyrent, Achyranthes Sp.

Výskyt: Rastlina Achyrant pochádza pravdepodobne z Číny, Japonska a Indie. Vyskytuje sa na okraji lesov, brehoch potokov. Obľubuje vlhké, zatienene miesta, vo výškach 1200 m až 3000 m. Patrí medzi trvalky a rastie do výšky 0,75 m až 0,4 m. Achyranthes má viacero druhov, napr.achyrant-1467_jpg_290x600_q85Achyranthes arborescens, Achyranthes aspera, Achyranthes atollensis, Achyranthes bidentata, Achyranthes canescens, Achyranthes faureri, Achyranthes indica, Achyranthes japonica, Achyranthes splendens a ďalšie.

Kvitne a zber: Od augusta do septembra a plody dozrievajú od septembra do októbra. Kvety sú hermafrodit (má samčie aj samičie orgány).

Uplatnenie: Korene, listy a stonky sú široko používané v čínskej bylinnej medicíny. Korene obsahujú saponíny, sitosterol a sigmasterol. Pôsobia ako analgetikum, protizápalovo, ďalej sa používajú ako nesteroidné antireumatiká a diuretiká. Ich terapeutická orientácia je predovšetkým na spodnú polovicu tela a používajú sa pri bolesti chrbta a kolien a na telesnú slabosť dolných končatín. Výskum naznačuje, že môžu spôsobiť dilatáciu krčkachyrant-1466_jpg_290x600_q85 a maternice a preto táto bylina by nemala byť aplikovaná počas tehotenstva. Bylina sa tiež užíva vnútorne na znižovanie vysokého krvného tlaku, na odstránenie moču v krvi, menštruačné bolesti, krvácanie, rozširovanie ciev (vazodilatácia) a pod. Bylina znižuje hladinu cholesterolu v krvi a preto sa používa pri terapii aterosklerózy. Koreňová šťava sa používa v Nepále pri bolesti zubov. Šťava sa používa aj pri terapii poruchy trávenia a je považovaná za účinnú pri astme. Stonky rastliny sa používajú ako zubná kefka.

Aplikácia bylinky achyrant je na stránke detoxikačných náplastí Detox Patch.